Om eSanté

eSanté är ett svenskt HealthTech-bolag med kontor i Stockholm och Hudiksvall. Verksamheten grundades 2018 av entreprenörer och vårdpersonal med en ambition att utveckla, anpassa och implementera digitala verktyg för en bättre vård.

Grundat

2018

Medarbetare

9 st

Vår vision

Med hjälp av teknologin vill vi hjälpa miljontals människor med kronisk sjukdom till ett bättre liv.

Vården idag kostar 520 miljarder kr per år bara i Sverige. 
En mycket stor del av kostnaden beror på kroniska sjukdomar. Långa väntetider, resursbrist och undermålig compliance leder dessutom till fler komplikationer som ökar både lidande och kostnad.

Vi tror på att smart teknologi har möjlighet att förändra vården fundamentalt. Vi tror på en förebyggande, nära och personcentrerad vård. Vi tror på att nya vårdinnovationer måste vara grundade i forskning och enkla att använda.

Möt teamet

Vi drivs av att förändra vården till det bättre och ser feedback som en möjlighet att utvecklas. Du är alltid varmt välkommen att höra av dig med frågor, idéer eller om du helt enkelt bara vill prata eHälsa.

Philip Cabreus

Chief Medical Officer

+4670 610 71 75
philip@esante.se

Ulrika Holmqvist

Key Account Manager

+4670 509 90 38
ulrika@esante.se

Oscar Selin

Fullstack Developer

+4676 101 10 57
oscar@esante.se

Jonatan Hjalmarsson

Lead Dev

+4670 611 26 59
jonatan@esante.se

Fredrik Fernlund

Produktutvecklare

+4673 818 61 47
fredrik@esante.se

Anton Jacobson

UI/UX-design

+4670 578 45 97
anton@esante.se

Gunnar Bergvall

Styrelseordförande